Hrek : Tkrsima tavat talltak a Titanon |
Tkrsima tavat talltak a Titanon
forrs: origo.hu 2009.08.24. 10:35

A Titan egyik stt sarki alakzatnl etnt azonostottak, a terlet felszne pedig 3 millimternl simbb volt - mindezek egytt ktsgtelenn teszik, hogy a kpzdmny a felttelezseknek megfelelen egy folykony sznhidrognek ltal kitlttt t.
Korbban is utaltak megfigyelsek arra, hogy a Titan szaturnuszhold felsznn, a sarkvidki terleteken a helyi nyr idejn esk tpllta tavak helyezkedhetnek el, amelyeket metn-etn keverk tlt ki. Ilyen lehet pldul a 235 kilomter tmrj Ontario Lacus alakzat, amelynek terlete kzel 20 ezer ngyzetkilomter, nevt pedig a hozz mind alakjban, mind mretben hasonl szak-amerikai trl kapta.
Amikor a Cassini-rszonda vizulis s infravrs trkpez spektromtere 2007 decemberben vizsglta a vidket, a 2 mikromteres hullmhosszon mutatkoz elnyelsi vonal alapjn sikerlt is kimutatni az etn jelenltt a terleten. Amint akkor kiderlt, a krdses vidk rendkvl stt, a res fnynek kevesebb, mint 1 szzalkt veri csak vissza - a szakemberek ebbl arra kvetkeztettek, hogy fellete rendkvl sima lehet. A megfigyels arra is utalt, hogy a tbl az etn prolog, s emellett azt is megfigyeltk, hogy a folyadk bortotta terlet s az azt vez vilgos partvidk kztt egy stt sv mutatkozik. Ezt finomszemcss ledk alkothatja, ahol sok szerves anyag tallhat.
Valban tkrsima felszn
Mg korbban nem sikerlt ers radarvisszhangot kapni a felttelezett t felletrl, 2008 decemberben vgre sikeres megfigyels kszlt. Ekkor a szonda radarja kzel merlegesen tekintett le a stt vidkre, s rendkvl ers visszaverdst tapasztalt. Az adatok elemzse sorn kiderlt, hogy a jelensget egy tkrsima fellet hozza ltre, amelynek mentn 100 mteres tvolsgokon 3 millimternl kisebb volt a domborzati szintklnbsg. A megfigyelt sima felsznt semmilyen ismert jelensg nem tudja kialaktani, kivve az, ha folyadk tlti ki a mlyedst. Az elmleti modellek alapjn a Titan tavain a szelek a fldinl nagyobb hullmokat kelthetnek, itt azonban ilyen nem mutatkozott - taln ppen szlcsendes id volt a trsgben.
A korbbi vizsglatok alapjn eddig nem sikerlt egyrtelmen megllaptani, hogy lteznek-e tavak a Titanon, a fenti megfigyelsek azonban vgre ktsget kizran bizonytjk, hogy a sarkvidkn folykony sznhidrognek kitlttte tavak helyezkednek el. A hold alacsonyabb szlessg terletein a lgkr nagyon szraz, ezrt ha ott hullik is metn-etn csapadk, gyorsan elprolog a felsznrl.
A Titan tavai a fldi let keletkezsnek megrtshez is kzelebb vihetnek bennnket. A bennk felhalmozdott sznhidrognekben ugyanis a klnfle reakcik rvn sszetett szerves molekulk kpzdhetnek, kztk olyanok is, amelyek segtettek a fldi let kialakulsban.
A Titan felsznn az alacsony hmrsklet miatt a vz fagyott jg formjban van jelen, ezrt ott a fldihez hasonl let nem vrhat. Ugyanakkor elvileg sznhidrogn molekulkon alapul let, taln msfajta oldszerben, pldul folykony metn-etn keverkben is kialakulhat - mint azt tbbek kztt a magyar Gnti Tibor elmleti biolgus is felvzolta vtizedekkel ezeltt. A ma rendelkezsnkre ll adatok azonban nem elegendek e krds komoly vizsglathoz.
|