Hrek : Mirt msok az sz sznei Eurpban, mint Amerikban? |
Mirt msok az sz sznei Eurpban, mint Amerikban?
forrs: origo.hu 2009.08.24. 10:40

sszel szemet gynyrkdtet a sznes lomb fk ltvnya. A falevelek szne azonban nem egyforma a vilg klnbz mrskelt gvi tjain. Eurpban jrszt srgk, mg az Egyeslt llamokban, valamint Kelet-zsiban ragyog vrs sznben pompznak. Vajon mi a magyarzata ennek a jelents eltrsnek?
A falevelek nyri zld sznket a bennk felhalmozdott zld sznanyagnak, a klorofillnak ksznhetik. sszel a levelek nem a haldoklsuk kvetkeztben vltoznak piross vagy srgv, hanem egy sor biokmiai folyamat eredmnyekppen. Ezek a folyamatok eltrek a piros s a srga szi levelekben.
Amikor a levelekben lv zld klorofill mennyisge cskken, a levelekben eleve jelenlev srga sznanyag kerl tlslyba s adja a levl sznt. A vrs szi levelek esetben ms folyamatok zajlanak le. Amikor a klorofill cskkenni kezd, egy vrs pigment, az antocianin (amely korbban nem volt jelen a levelekben) szintetizldik. Ezeket a tnyeket csak nemrg fedeztk fl a kutatk, s azta egy sor hipotzis prblja megmagyarzni, mirt fektetnek a fk tbblet energit a vrs pigmentek ellltsba, amikor gyis hamarosan elhullatjk lombjukat.
Az egyik magyarzat szerint a vrs pigment azon lettani folyamatot teszi hatkonyabb, amely rvn a fa visszaszvja aminosavait a fs rszekbe, s gy eredmnyesebben vdekezhet a tli fny s hideg krost hatsai ellen. Ms magyarzatok szerint a vrs sznanyag azrt alakul ki, hogy a fa megvdje magt az aminosav-folyambl hasznot hzni igyekv rovaroktl. E magyarzatok egyike sem ad vlaszt azonban arra, mirt nem fordul el a vrs antocianint ltrehoz folyamat az eurpai fkban.
Egy izraeli s egy finn kutat most egy olyan elmlettel llt el a New Phytologist folyiratban, amely megvlaszolja a kontinensek kzti sznbeli klnbsgeket. Simcha Lev-Yadun s Jarmo Holopainen elkpzelse szerint egszen 35 milli vvel ezelttig a bolyg felsznnek nagy terleteit rkzld trpusi fkbl ll erdk bortottk. Ekkor azonban egy sor eljegeseds s szraz idszak kvetkezett, s szmos fafaj lombhullatv alakult.
E fk kzl sokan vrs leveleket fejlesztettek ki az evolci folyamn, hogy elriasszk a krtev rovarokat. szak-Amerikban s Kelet-zsiban az szak-dli elhelyezkeds hegylncok lehetv tettk a nvnyek s llatok vndorlst szakra vagy dlre, ahogy az ghajlat-ingadozsok hatsra elretrt vagy ppen visszahzdott a jg. gy teht a fkkal egytt vndorolhattak a rovarkrtevk is.
Eurpban azonban ms volt a helyzet. Az Alpok s oldalgai kelet-nyugati irnyban hzdnak, ezrt az lvilg sok helyen nem tudott kitrni az ghajlatvltozsok kros hatsai ell. Sok fafaj, amely nem brta a nagy hideget, kipusztult. Velk egytt kihaltak azok a rovarok is, amelyek meglhetse ezektl a fktl fggtt. Az ismtld jgkorszakok vgn az Eurpban fennmaradt legtbb fafajnak nem kellett megbirkznia a korbbi rovarkrtevk zmvel, hiszen ezek eltntek. Ezrt a fknak a tovbbiakban mr nem volt szksgk arra, hogy plusz befektetssel vrs, figyelmeztet leveleket hozzanak ltre.
A kutatk szerint elmletket azok a trpecserjk tmasztjk al, amelyek Skandinviban lnek. Ezeknek sszel mg mindig vrsre vltozik a levlzetk. A fkkal ellenttben a trpecserjk az ket bort szigetel hrteg alatt vszeltk t a jgkorszakokat. Igen m, de a hrteg megvdte a cserjkkel tpllkoz rovarokat is a kipusztulstl. gy teht a rovarok s e nvnyek csatja tovbb folytatdott, ami viszont szksgess tette, hogy sszel pirosra sznezzk a leveleiket.
|