Tények és tévhitek a sportolásról
forrás: wellnesscafe.hu 2009.08.24. 13:09
Fogyaszt-e a szex? Lehet-e tornával változtatni a mell alakján? Mikor indul meg a zsírégetés a szervezetben? –Összeállításunkban minden kérdésedre választ kaphatsz. Csak utána ne felejts el edzőcipőt húzni!
Igaz-e, hogy kerülni kell a súlyzós edzést, mert elveszítem a nőies idomaimat?
Nem igaz. A nők sokkal nehezebben építenek izomtömeget, mint a férfiak. Ne félj attól, hogy a súlyzós edzéstől túlságosan megizmosodsz. Tippünk: kis súllyal, magas ismétlésszámmal végzed a gyakorlatokat. Ha megfogadod tanácsunkat, izomzatod szálkás és formás lesz. Nem kell a férfias domborulatoktól tartanod.
Igaz-e, hogy a futás nem fogyaszt, és még a combizom is túlságosan megerősödik tőle?
Nem igaz. A rendszeres futás szépen szálkásítja tested összes izomzatát, különösen az alsó végtagokét. Egy 60 kg-os ember, félórányi, tempós futással, több mint 350 kcal-t éget el. Látványos eredményt érhetsz el, ha a futást megfelelő diétával párosítod.
Igaz-e, hogy ha nagyobb súlyfeleslegem van, akkor jobb ha nem futással kezdek fogyni?
Igaz. Ha tíz kilogramm feletti túlsúlyod van, akkor nem ajánlott futással kezdened a sportolást - állítják a szakemberek. Helyette minden napra iktass be egy kiadós sétát, mert ezzel kevésbé terheled meg az izületeidet. Ha nincs kedved sétálni, akkor próbáld ki a biciklizést, az edzőtermi sífutó,- és evezőgépet: a talpat ezeknél a mozgásformáknál nem éri ütődés, ezért azoknak is biztonságos, akiken kicsivel több zsírpárna van.
Igaz-e, hogy a szexszel tartós súlycsökkenést tudok elérni?
Nem igaz. Tény, hogy egy kellemes pásztoróra alatt szervezeted kb. 200 kcal-t éget el, de önmagában ez nem elég a tartós fogyáshoz.
Igaz-e, hogy tornával alakítani tudom a mellem formáját?
Igaz. A mell alatti izom enyhe erősítésével javíthatsz melled tartásán, feszességén. De ne feledd: a mell formája a genetikai adottságoktól is függ, ezért a sportolástól sem várhatsz csodát. A túlzásba vitt mellizomerősítéstől csökkenhet a zsírszövet, ezáltal kisebbnek tűnik majd a kebel mérete.
Igaz-e, hogy a leglátványosabb fogyást kardioedzéssel tudom elérni, és hogy a súlyzózás nem fogyaszt, hanem erősít?
Nem igaz. A kardioedzés valóban jó zsírégető hatású, de önmagában nem növeli az izomzatodat. Ám, aki izmos, az sokkal több kalóriát tud elégetni. Ezért ha valóban szeretnél megszabadulni a zsírpárnáidtól, a leghatékonyabb megoldás, ha a kettő kombinációjával szabadulsz meg a fölöslegtől: rendszeres zsírégetéssel és fokozatos izomtömeg-növeléssel.
Igaz-e, hogy a zsírégetés csak 25-30 perc folyamatos erőnléti edzés után indul el a szervezetemben?
Nem igaz. A torna elejétől kezdve folyamatosan égeti a szervezeted a zsírt. Igaz azonban, hogy 25-30 perc elteltével, amikor kiürülnek szénhidrátraktáraid, intenzívebben kezd a szervezeted zsírégetésbe.
Igaz-e, hogy minél jobban elfáradok sportolás közben, annál több kalóriát éget el a szervezetem?
Nem igaz. Sportolás alatt akkor a legintenzívebb a zsírégetés, ha folyamatosan a zsírégető célzónában tartod a pulzusodat. Ezt könnyen kiszámolhatod: 220-ból vond ki az életkorodat, szorozd meg 0,65-tel ill. 0,75-tel. A két kapott érték a célzóna alsó és felső tartománya. A pulzusszámodat mindig a két érték közötti célzónában kell tartanod. Ha ettől intenzívebben edzel, akkor már nem zsírégető, hanem állóképesség-növelő testmozgást végzel.
Igaz-e, hogy a tartós fogyás érdekében, mindennap kell edzenem?
Nem igaz. Az izmaidnak is szüksége van a regenerálódásra. Ahhoz, hogy lefogyj és egészséges maradj, heti három,- vagy öt alkalommal, minimum 50 percnyi, közepesen intenzív mozgásra van szüksége a szervezetednek.
Igaz-e, hogy a menstruáció ideje alatt kerülnöm kell a sportot?
Nem igaz. A menstruáció ideje alatt sem kell lemondanod a mozgás öröméről, mert a sportolás javítja a közérzetedet, elűzi a görcsös fájdalmaidat és kiegyensúlyozottá tesz. Tippünk: ebben az időszakban az intenzív edzés helyett, egy közepes intenzitású kardioedzést, vagy egy lazító jógaórát válassz inkább.
Igaz-e, hogy sportolás előtt és közben jobb, ha nem iszom, mert akadályozza a fogyást?
Nem igaz. Sportolás közben az elvesztett folyadékmennyiséget pótolnod kell, ellenkező esetben csökken a teljesítményed, és rosszul is lehetsz. Az aerob edzés előtt kb. két órával igyál meg fél liter vizet. Edzés közben negyedóránként 2-3 dl vízzel pótold a folyadékveszteséget.
|